Az első méréseket már elvégezte a háztartási szilárdhulladék-égetés hatásait vizsgáló, a Pannon Egyetem vezette nemzetközi konzorcium – mondta a konzorcium vezetője, az egyetem rektora.
Gelencsér András hozzátette: a méréseket a lakossági fűtés csúcsidőszakában Budapesten, Veszprémben és Észak-Magyarországon végezték hulladékégetésre utaló vegyületek jelenlétét keresve a levegőben.
Elmondta: a kutatásban részt vesz az Országos Meteorológiai Szolgálat, valamint egy-egy román, belga és német kutatóintézet. A kutatás a levegőből vett részecskék kémiai elemzésével állapítja meg a hulladékégetés becsült „hozzájárulását” több magyarországi és romániai település levegőszennyezéséhez – magyarázta.
A műsorban elhangzott, a becslések szerint Magyarországon évente több ezer tonna műanyaghulladék, rongy, bútor, csomagolóanyag és építőipari hulladék kerülhet háztartások kazánjába vagy kályháiba, az égetés során veszélyes anyagok is a levegőbe jutnak, amelyek súlyosan károsíthatják az egészséget.
Az egyetem az Európai Unió környezetvédelmi bizottsága által kiírt nyílt közbeszerzési pályázatán nyerte el a kutatási támogatást a háztartási szilárdhulladék-égetés környezetkárosító hatásainak tudományos alapon történő felmérésére és a megoldási módszerek kidolgozására.